​​Halı ve Zemin Kaplamaları Fuarı, dünya halı devlerinin gövde gösterisine sahne oldu

Halı ve Zemin Kaplamaları Fuarı, dünya halı devlerinin gövde gösterisine sahne oldu

5-8 Aralık 2023 tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi’nde gerçekleşen CFE 2023-Carpet and Flooring Expo sona erdi. Tüyap Fuarcılık Grubu, İstanbul Halı İhracatçıları Birliği ve Güneydoğu Anadolu Halı İhracatçıları Birliği iş birliği ile düzenlenen fuar, dünya ve Türkiye’deki halı devlerinin gövde gösterisine sahne oldu.

Avrupa, Amerika, Afrika ve Asya bölgeleri başta olmak üzere 103 ülkeden 21 bin 284 ziyaretçiyi ağırlayan fuara yüzde 25’i yabancı olmak üzere 400 firma ve temsilcisi katıldı.


Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz tarafından 5 Aralık Salı günü açılan Carpet & Flooring Expo-Halı ve Zemin Kaplamaları Fuarı sona erdi.  İstanbul Fuar Merkezi’nde düzenlenen fuar, dört gün boyunca sektör profesyonellerini, tasarımcıları ve alıcıları bir araya getirdi.  
1 milyon metrekare halının sergilendiği CFE 2023’te; Türk halısında 2024 trendleri, kavram renk ve materyal örnekleri ziyaretçilerle buluştu. 
El yapımı halı ve kilimlerden makine yapımı halı, kilim ve paspaslara seccade çeşitlerinden tekstil makine ve aksesuarlarına birçok ürünün yer aldığı fuar; Avrupa, Amerika, Afrika ve Asya bölgeleri başta olmak üzere 103 ülkeden 21 bin 284 iş insanını ağırladı. Fuar, %25’i yabancı olmak üzere 400 firmaya ev sahipliği yaptı. 
Tüyap Fuarlar Yapım A.Ş. Genel Müdürü İlhan Ersözlü, bu yıl birincisini düzenledikleri fuarın dünya halıcılık sektörü tarafından çok büyük bir ilgiyle karşılandığını belirterek, “Fuarımız yüksek bir katılımla gerçekleşti. Anadolu’nun dokuma kültürünü ve tekniklerini ziyaretçilerimizle buluşturduk. İlk yılımız olmasına rağmen elde ettiğimiz sonuçlar hepimizi mutlu etti. 5 yıl içinde planladığımız üzere dünyanın en büyük halı ve zemin kaplamaları fuarı olabiliriz. Bu hedef için sektörümüzün temsilcileriyle birlikte çok çalışmaya devam edeceğiz” diye konuştu.
Bu yıl ilk kez düzenlenen fuarın önümüzdeki yıllarda küresel düzeyde sektörün en önemli fuarı olacağı, markalı ve inovasyona dayalı ürünlerle yurt dışında yeni pazarlara açılmak ve var olan ilişkileri güçlendirmek vasıtasıyla, halihazırda 2,8 milyar dolara ulaşan halı ihracatının daha da artırılmasına büyük bir katkısı olacağı değerlendiriliyor. 
CFE 2023’ün ticarete katkısı olduğu kadar sektörün gelecek trendleri konusunda da oldukça faydalı etkinliklere ev sahipliği yaptı. Renk, tasarım, dokuma tekniği, kullanılan malzemenin önemi gibi birçok konuda da alanında uzman önemli konuşmacılar ziyaretçileri bilgilendirdi. 
Carpet and Flooring Expo’nun ikincisi 7-10 Ocak 2025 tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi’nde düzenlenecek. 

TÜYAP Hakkında: Tüyap, Türkiye’nin ilk fuarcılık şirketi olarak 1979’da Bülent Ünal tarafından kuruldu. Türkiye’de fuarcılığın gelişiminin öncüsü olan Tüyap Fuarcılık Grubu kuruluşundan bugüne kadar yurt içinde 1.881, yurt dışında ise 40 ülkede 207 fuar gerçekleştirdi. Geride bıraktığı 43 yılda Tüyap, 128 ülkeden 350 bin 158 firmaya hizmet verdi ve düzenlediği fuarlarda 219 ülkeden 69 milyon 878 bin 472 ziyaretçiyi ağırladı.  Çin, Rusya ve Afrika’da ilk Türk ihraç ürünleri fuarlarını organize eden şirket, halen yılda ortalama 10 yurt dışı fuara Türk milli katılımı organize ediyor. Türkiye’de kendi fuar merkezine sahip tek özel sektör fuarcılık kuruluşu olan Tüyap, profesyonel kadrosu ve 100’ü aşkın meslek örgütü ile uzun vadeli iş birlikleri yaparak, Türkiye’de sahip olduğu ve işlettiği 5 fuar merkezi ve 6 ülkede sahip olduğu uluslararası ofisi ile düzenli ihtisas fuarları gerçekleştiriyor. Tüyap Fuarcılık Grubu, dijital olanaklarını da seferber ederek hibrit fuarlar düzenlemeyi sürdürüyor. 
ÖNCEKİ SAYFAYA GERİ DÖN